fallback

Забавянето в Европа трябва да сложи спирачки и на Фед

При едновременно отслабване в трите основни световни икономики е ясно, че има проблем

16:15 | 03.11.18 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Увереността на Федералния резерв в неговата политика на увеличаване на лихвените проценти без съмнение беше стимулирана от съобщението от миналата седмица за силното представяне на американската икономика. Погледнете към Европа обаче и ще намерите причини, които да ви накарат да се съмнявате, посочва журналистът Карл Смит в свой материал за Bloomberg.

Икономическият растеж в еврозоната е едва 0,2% през третото тримесечие – силен контраст спрямо 3,5% в САЩ. Това става на фона на не толкова драматичен, но също толкова притеснителен спад на китайския растеж, който стана ясен по-рано този месец. И на двете места – както в Европа, така и в Китай, забавянето на международната търговия бе посочено като основна причина.

Всъщност признаци за същата тази слабост са налице и при американските данни. Наблюдава се силен ръст при вноса, което не е необичайно, когато икономиката се справя добре и потребителските разходи са силни. Той обаче е придружаван от тревожен спад на износа, общата стойност на който намалява до 23 млрд. долара. Брутният вътрешен продукт на страната щеше да бъде 5,4% без тази комбинация от повече внос и по-малко износ.

По-слабият ръст на износа в която и да е единична икономика винаги може да се окаже случайност. Но при едновременно отслабване в трите основни световни икономики е ясно, че търговската война на президента Доналд Тръмп вреди на световния растеж.

Поне досега стимулите от данъчните облекчения, приети в края на миналата година, помогнаха на САЩ да избегне забавянето на растежа, засегнало останалата част от света. След малка пауза през първото тримесечие растежът на годишна основа при потребителските разходи нарасна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:56 | 13.09.22 г.
fallback